360 Derece Video Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Can Doğan

360 Derece Video Çekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz teknolojisinde 360 derece video çekimi hızlı bir şekilde yaygın hale gelmeye başladı. 360 derece video çekiminin ilk ayağı panorama 360 derece çekimler diyebiliriz. Çünkü ilk olarak panorama çekimler sayesinde bunun harika ve ilgi çekici bir teknoloji olduğunun farkına vardık.

Şimdiden birçok firma 360 derece video çekimi yapan cihazlar için kampanyalar düzenlemeye başladı. Eğer sizde hobi olarak veya mesleğiniz gereği 360 derece çekiminine ihtiyaç duyuyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır.

1- Öncelikle 360 derece video çekimi yapacak cihazınız kaliteli olmalıdır. Satın alırken derecesine dikkat etmelisiniz çünkü bazı cihazlarda 170 derece - 180 derece şeklinde bir yanıltma yapılabilmektedir.

2- 360 derece video çekimi yapacağınız ortam iç mekan ise temiz ve fazla parlak olmamalıdır. Çekim esnasında dışarıdan yansıyan veya lambadan yansıyan bir ışık ortamda farklı noktalara yansıyarak çekim kalitesini azaltabilir. Bunu tespit etmek için video çekimi öncesi çıplak gözle etrafı gözden geçirmenizde fayda vardır.

3- Sabit çekim yapacaksanız mutlaka bir tripot edinin. Tripot 360 derece video çekimi için sabit ortamlarda hayat kurtaracak seviyede önemlidir. 

4- Ses kalitesi için video çekim ortamınız yankı yapmamalıdır. 360 derece video çekimi yaparken bulunulan ortam yankı yapıyorsa mümkün olduğunca bunu azaltmaya gayret gösterin. Çünkü seyirciniz bunu izlerken genel itibariyle sanal gerçeklik yani vr gözlükleri ile izleyeceğinden yankı yapması çok hoş olmayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler