Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?

Günümüzde tüm işlerimizi mobil platformlarda görüyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hayatımızın en büyük yardımcıları. Hal böyleyken kullandığımız cihazın bataryasının bizi yarı yolda bırakmaması en önemli şeylerden biri.

Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır?
Laptop Pil Ömrü Nasıl Arttırılır? Emre

Genel olarak laptop bataryasından yakınanlar "%50 şarj olmasına rağmen hemen kapanıyor ve şarja %0 dan başlıyor." gibi şikayetlere sahiptir. Kullandığımız cihazdan en uzun süre faydalanabilmek için yapılabilecek bir dizi şeyler var.

 

Laptop pil ömrü arttırılabilir mi?


Maalesef ki laptop bataryalarını arttırabilmek gibi bir şansımız yok. Üreticilerin cihazımıza yerleştirdiği bataryanın kapasitesi ne ise onunla yaşantımıza devam etmek zorundayız. Ama doğru bir kullanımla batarya sürelerini arttırabiliriz.

Laptop pil ömrü nasıl uzatılır?
Bilgisayarınızı evde fişe takılı bir şekilde kullanırken, uzun süreler de bu şekilde kullanacaksanız bilgisayarınızı kapatıp bataryayı çıkartabilirsiniz. Bu hem bataryanızı yormamanızı hem de bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu gücü fişten almanızı sağlar. Daha sonra ihtiyaç duyduğunuz zaman laptopınızın bataryasını tekrar takabilirsiniz.

Bataryanızın hiçbir zaman %80’in üzerine çıkmasını ve %20’nin altına düşmesini sağlayın, eğer çok acil değilse %20 altına indiğinde şarj edecek bir priz bulana kadar bilgisayarınızı kapatın. Ancak günde bir kez bataryanızı %100 şarj edin. Bunu yapmak bataryanızı kalibre edecek ve kullanım ömrünü uzatacaktır. Bilgisayarınızı %100 şarj ettikten sonra kullanıma devam edecekseniz %20 civarlarına inene kadar kullanıma bataryadan devam edin. Bu şekilde kullanılan bir bataryanın ömründe 4 sene sonra maksimum 2 saatlik bir kayıp söz konusu olacaktır.
 

 

laptop pil ömrü arttırma laptop pil ömrü uzatma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler