Facebook Şifre Unutma Problemini Ortadan Kaldırıyor

Facebook şirketi şifrelerini unutan veya kaybeden GitHub kullanıcılarının şifrelerini değiştirmeden hesaplarına kolayca erişebileceği bir hizmet duyurdu.

Facebook Şifre Unutma Problemini Ortadan Kaldırıyor
Facebook Şifre Unutma Problemini Ortadan Kaldırıyor Emre

İnternetin yaygınlaşması ile beraber bir kişinin en az 2 veya 3 sosyal medya hesabı ve şifresi olabiliyor. Haliyle bazen kullanıcılar bu şifreleri karıştırabiliyor ya da kaybedebiliyorlar. Bu durum hiçbir kullanıcının yaşamak istemediği ve sevmediği bir durumdur. Facebook şirketi ise son günlerde duyurduğu ve yakında hizmete sunacağı bir sistem ile bu soruna son vermeyi planlıyor.

Facebook Şifresi Unutmaya Son Verecek Sistem

Şirket yakın zamanda duyurduğu sistem ile Facebook şifrelerini unutan GitHub kullanıcılarının şifrelerini değiştirmeden hesaplarına tekrardan erişebilecekleri bir servis duyurdu. Bu servis bir kurtarma simgesi ( recovery token ) oluşturuyor ve daha sonra bu bir zaman bilgisi içeren imza ile birlikte GitHub’a gönderiyor. Kullanıcılar da GitHub sayesinde hesaplarına tekrar erişebiliyorlar.

Kurtarma simgesi ise şifreleniyor ve Facebook ile GitHub hiçbir kullanıcının kişisel verilerini paylaşmıyor. Bütün bu işlemler ise HTTPS üzerinden gerçekleştiriliyor. Facebook şirketi ise bu yeni özelliğini GitHub ile son derece titiz bir şekilde test ediyor ve güvenlik topluğundan geri bildirim alıyor. Ayrıca Facebook yapacakları sistemin programında açık bulan kişilere ise belli bir miktarda para ödülü vermeyi de vaat ediyor.

Facebook şirketinin sürekli yaptığı yeniliklerden biri olan bu sistemin ne zaman geleceği ve ne kadar işe yarayıp yaramayacağı ise merak konusu.  

facebook facebook şifre facebook şifre unuttum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler