WhatsApp Mesajları Gerçekten Siliniyor mu?

WhatsApp mesajlarınızı sil dediğiniz de aslında o mesajlar silinmiyor. Aksine bu mesajlar saklanıyor. Peki bunun sebebi nedir?

WhatsApp Mesajları Gerçekten Siliniyor mu?
WhatsApp Mesajları Gerçekten Siliniyor mu? Burak KORKMAZ

WhatsApp hakkında öyle bir iddia ortaya atıldı ki, bu iddia WhatsApp’ın prestijine büyük bir darbe indirebilir. İnternet ortamında hiçbir şeyin saklı kalmadığı herkesçe konuşulur. İnternet ortamında gizlilik internet kullanıcıları için çok büyük bir önem arz etse de durum ne yazık ki bu şekilde olmuyor. Dünyanın en popüler uygulamalarına insanların güvenmesi çok normal aslında; ama WhatsApp gibi dev bir uygulamanın gizlilik unsurlarını görmezden gelmesi kullanıcılarının büyük tepkisine yol açacaktır.

 Bilindiği gibi WhatsApp mesajlarınızı tek tek silebildiğiniz gibi toplu şekilde de mesajlarınızı silebiliyorsunuz. Güvenlik şirketlerinin araştırmalarına göre, WhatsApp’da sildiğiniz mesajlar aslında silinmiyor ve WhatsApp tarafından bu mesajlar depolanıyor. Jonathan Zdziarski adında ki bir güvenlik araştırmacısının yaptığı açıklamaya göre, kullanıcıların sildikleri zannettikleri mesajların aslında silinmediği ve uygulama da depolanıyor. Ayrıca SMS.db adında bir dosyada bu veriler depolanıyor.

 Diğer bir iddia ise, WhatsApp’ın bu durum da herhangi bir suçu olmadığı yönünde. Uygulama içinde ki bir çekirdek hatasından dolayı mesajların silinemediği ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacının açklamasına göre de bu durum endişe verecek boyutta değil. Eğer gizlilik konusunda hassas iseniz, WhatsApp’da yedeklemeyi kapatmanızı öneririz.

 iMessage uygulamasında da aynı sorun olduğu daha önce ortaya çıkarılmıştı. iMessage uygulamasının otomatik silmesi gerektiği mesajları silmediği ve saklandığı haberleri bu uygulamayı kullananlar tarafından tepki toplamıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Transcend 240GB SSD Özellikleri
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler
Steam'da Hafta Sonuna Özel İndirimler